Jakie pióro do kaligrafii wybrać?

Jakie pióro do kaligrafii wybrać?
19-02-2024
Czas czytania: 3 minuty
0

Kaligrafia to sztuka pięknego pisania, która od wieków przyciąga miłośników sztuki pięknej i piśmiennictwa. Wydawać by się mogło, że jest to jedynie umiejętność wyraźnego stawiania znaków, lecz tak naprawdę wiąże się to z długą, czasami nieco mozolną i trudną sztuką, wymagającą wiele praktyki. Nawet jeśli na chwilę obecną Twoje pismo nie jest na najwyższym poziomie, to nic straconego. Możesz bowiem w każdym momencie zacząć ćwiczenia i nauczyć się stawiać piękne litery. Zanim jednak do tego przejdziesz, ważne jest, aby wiedzieć, jakie pióro wybrać do kaligrafii. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji. 

Pióro do kaligrafii - jakie wybrać? Rodzaje

W wyborze rodzaju pióra kaligraficznego kluczowa jest nie tylko estetyka, ale również doświadczenie i preferencje artysty. Choć mimo wszystko, niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kaligrafem, czy dopiero zaczynającym swoją przygodę, możesz wybrać spośród trzech rodzajów. Każdy z nich znacząco się od siebie różni - niektóre są łatwiejsze w obsłudze oraz łatwiej dostępne, inne zaś już nie cieszą się taką popularnością jakieś dawnej. Pytanie zatem brzmi: jakie pióro do kaligrafii będzie najlepszym wyborem? Sprawdźmy. 

Pióro wieczne (napełniane atramentem)

Pierwszym i najpopularniejszym wyborem zarówno początkujących, jak i zaawansowanych kaligrafów, są oczywiście pióra wieczne napełniane atramentem. Kojarzyć Ci się mogą z piórami, którymi pisało się w szkole podstawowej. Składa się ono z korpusu oraz stalówki, która jest kluczowym elementem całego pióra. Jedną z opcji są ścięte stalówki, których najczęściej używa się do stylów takich jak italika, uncjała oraz style gotyckie. Co więcej, to od ich szerokości zależy to, jak szerokie będzie pismo. Najczęściej do wyboru są grubości takie jak EF (extra fine) i M (medium). Zdarza się również, że dostępne są jeszcze grubsze jak B oraz BB. 

Charakterystyczną cechą piór wiecznych jest ich możliwość wielokrotnego napełniania wkładem z atramentem. To ekologiczne rozwiązanie, które pozwala unikać zużywania plastikowych wkładów. 

Pióro maczane

Pióro maczane to tradycyjne narzędzie wykorzystywane od wieków do kaligrafii. Już sama nazwa wskazuje, jak się go używa. Aby pisać, wystarczy zamoczyć pióro w tuszu lub atramencie. Dużym plusem tego rodzaju pióra jest to, że można używać różnych stalówek. Dzięki temu jednym narzędziem można pisać w każdym stylu. Co więcej, pióro maczane pozwala na kontrolowanie grubości linii poprzez zmianę nacisku na papier, co daje pełną swobodę wyrazu. Jednakże warto mieć na uwadze fakt, że takie pióro wymaga większej precyzji i wprawy w obsłudze. Dodatkowo nie włożysz go swobodnie do torebki, ponieważ potrzebujesz jeszcze pojemniczka na atrament. 

Pióro szklane

Ten rodzaj pióra znacząco różni się od dwóch wyżej wymienionych. Szklane pióro w całości wykonane jest ze szkła i nie posiada stalówki. Posiada ono przezroczystą końcówkę, którą macza się w atramencie i dzięki której widać przepływ atramentu. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, co pozwala dostosować je do Twoich indywidualnych preferencji. Minusem piór szklanych jest jednak fakt, że rzadko mają profilowaną część, którą trzyma się w ręce, przez co po dłuższym pisaniu można się nieco zmęczyć. 

Jak trzymać pióro do kaligrafii?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że technika pięknego pisania będzie różnić się w zależności od tego, jakie wybrałeś pióro. Jednakże, jeśli chodzi o trzymanie pióra do kaligrafii, to w większości przypadkach będzie on podobny. Należy lekko chwycić je trzema palcami: kciukiem, palcem wskazującym oraz środkowym. Kciuk powinien dociskać korpus, a palec wskazujący powinien tworzyć łuk, który podtrzymuje pióro w trakcie pisania. W ten sposób trzymane pióro należy pochylić do kartki pod kątem ok. 80 stopni. Choć oczywiście jest to nieco kwestia indywidualna, to dobrze mieć ją na uwadze w przypadku, kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z kaligrafią. 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze