Jak prawidłowo trzymać długopis podczas pisania? Praktyczne wskazówki

Jak prawidłowo trzymać długopis podczas pisania? Praktyczne wskazówki
18-04-2024
Czas czytania: 3 minuty
0

To gest, który pozornie wydaje się być mało istotny, bo wykonujemy go wręcz automatycznie i nie zdajemy sobie sprawy, jakie duże może mieć znaczenie. Trzymanie długopisu w odpowiedni sposób pozytywnie wpływa jednak na jakość i komfort pisania. Dobra technika nie tylko gwarantuje, że nasze pismo będzie lepiej czytelne dla innych, ale pomaga również zminimalizować zmęczenie czy ból ręki — zwłaszcza gdy mamy w perspektywie spędzenie wielu godzin nad kartką papieru. Poznaj najbardziej skuteczne metody i porady, które będą dobrą podpowiedzią jak poprawnie trzymać długopis.

Jak powinno się trzymać długopis? 

Najczęściej stosowanym chwytem jest trójpunktowy, nazywany także często trójkątnym, trójpalczastym, czy po prostu klasycznym. Polega on na umieszczeniu długopisu pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem, opierając go w tym samym czasie na palcu środkowym. Reszta palców powinna być luźno zaciśnięta w dłoni. Chwyt trójpalczasty ze wspierającym kciukiem zakłada trzymanie długopisu tak samo, jak w przypadku chwytu klasycznego, ale w celu zwiększenia kontroli i precyzji ruchów dodatkowo układa się kciuk na szczycie długopisu, od samej góry. O czym jeszcze należy pamiętać, kiedy wybierzemy już odpowiedni dla nas chwyt?

    • Jeśli zależy Ci na płynnym pisaniu, zwróć uwagę na to, żeby ustalić właściwy kąt między długopisem a kartką papieru. Przy prawidłowym trzymaniu długopisu kąt powinien mieć mniej więcej 45 stopni od poziomu; 
    • Trzymaj długopis lekko, ale pewnym ruchem. Nie zaciskaj palców i nie napinaj mięśni ręki — inaczej sprawisz, że Twoja ręka będzie szybko się męczyć, a Ty nie będziesz mieć kontroli nad ruchami;
  • Praktyka czyni mistrza! Regularnie ćwicz pisanie z wykorzystaniem ergonomicznego chwytu długopisu. Jeśli wcześniej często zdarzało Ci się nieprawidłowo trzymać długopis, Twoja ręka potrzebuje czasu, żeby przystosować się do nowo nauczonego sposobu — ćwiczenia pozwolą na wyrobienie naturalnego nawyku poprawnego chwytu.

Jak trzymać długopis, żeby ładnie pisać?

To, że nasze pismo jest odbierane przez innych jako ładne i czytelne, wynika najczęściej z płynności ruchów podczas trzymania długopisu. Nauka poprawnego chwytu pozwala na zyskanie większej swobody w prowadzeniu ręki — dzięki czemu kontrolowanie każdego ruchu zaczyna przychodzić nam w niewymuszony sposób. To z kolei przekłada się na łatwiejsze tworzenie bardziej estetycznych kształtów liter, które można odczytać bez większych problemów. Warto również dbać o odpowiednie tempo pisania. Pośpiech sprawia, że formowanie poszczególnych liter staje się mniej płynne, a ich kształty tracą proporcje i trudniej jest je rozszyfrować. 

Wybór długopisu kluczem do sukcesu 

Ćwiczenia prawidłowego trzymania długopisu nie mają racji bytu bez odpowiednio dobranych akcesoriów, jak choćby wygodnych długopisów ze stojakiem. W naszej ofercie znajdziesz jednak nie tylko tradycyjne kulkowe długopisy na bazie oleju czy atramentu, ale również ciekawą alternatywę, na przykład długopisy żelowe. Twoje dziecko zacznie niebawem naukę pisania i rysowania w szkole? Doskonałym wyborem będą zestawy długopisów, dostępne w wielu wzorach oraz kolorach, które mogą przydać się w kreatywnej zabawy na wiele sposobów. 

Pamiętaj, aby dopasować technikę prawidłowego trzymania długopisu do samego akcesorium. Niektóre rodzaje długopisów mogą wymagać delikatnej modyfikacji chwytu, w zależności od grubości, konstrukcji czy wagi. To, jak trzymasz długopis, siła nacisku ręki i precyzja ruchów mają znaczenie nie tylko dla estetyki pisma, ale przede wszystkim Twojego zdrowia i komfortu. 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze